Font non grata ( istenmeyen font ) : Comic Sans

Vincent Connare bundan 18 yıl önce çizgi romanlardan esinlenip yarattığı bu fontun günümüzde bu kadar tartışılacağını bilebilir miydi?

GörselGörsel

Yuvarlak hatlı, çocuksu, eğlenceli, tam oturmamış bir karakteri yansıtan Comic Sans bugün tasarımcıların çoğunun nefret ettiği, aleyhine internette “Comic Sans’ı Yasaklayın” kampanyaları düzenlenmekte olan bir font.

Görsel

Peki, Microsoft içerisinde bir software projesiyken, bugün aklınıza gelebilecek her alanda bilinçli bilinçsiz kullanılan, ciddi tasarımcıların tüylerini diken diken eden bu fontun bu kadar tartışılmasına sebep ne?

Görsel

Öncelikle çok kısa bir zamanda bir virüs gibi yayılması. Çocuk kitaplarından tabelalara, power point sunumlarından logolara, ilanlardan ciddi e-maillere kadar her yerde karşımıza çıkıyor oluşu.

Diğer önemli konu ise bu font karakterinin karaktersizliği. Helvetica’nın sade ve güven veren duruşundan uzak, Times New Roman’ın klasikliğinin yanına dahi yaklaşamayan, Comic Sans’ı Yasaklayın manifestosunda hakkında “smokinin zorunluğu olduğu bir davete palyaço kıyafeti giyip gelen bir misafir gibi” ibaresi geçen ünlü bir font Comic Sans.

Görsel

Temmuz 2012’de İsviçreli CERN Laboratuvarları, Higgs bozonu olabilecek bir atom altı parçacık keşfedildiğini büyük bir sunumla dünyaya duyurup, bu sunumda font olarak Comic Sans‘a yer verince, twitter dünya trend listesinde birinci sıraya yükselmişliği bile var kahramanımızın.

Bugün Londra’da bir tipografi stüdyosunda kariyerine devam eden Comic Sans’ın yaratıcısı Vincent Connare ise tüm bu olanlara gülüp geçiyor.

Olumlu, olumsuz ilgiden memnun. Ve diyor ki: “Eğer Comic Sans’ı seviyorsanız tipografiden hiç anlamıyorsunuz demektir.”  Ama ekliyor: “Eğer nefret ediyorsanız, yine tipografiden anlamıyorsunuz demektir. Kendinize başka bir hobi edinin.

Bu yorum, yeni yorumların kapısını aralıyor. Comic Sans’ı tartışmak istiyorsanız, marka 1-2-3 yorum linki hemen yazı başlığının altında yer alıyor. Tıklayın, görüşünüzü paylaşın.

“Font non grata ( istenmeyen font ) : Comic Sans” için bir yanıt

 1. Comic Sans’ı sevmeme nedenlerim:
  – Samimiyetlerini metinleriyle ifade edemeyenlerin kolaya kaçmasına izin verdiği için,
  – Yazılarında aşırı güleryüz (smiley) ve üç nokta kullanarak kelime ve dilbilgisi eksikliklerini kapattıklarını düşünenlerin favori fontu olduğu için
  – Ciddi bir iş yaptığını düşünen ve işlerinde bir yerlerde bu fontu kullanarak bu ciddiyeti yumuşatıp bir espri katabildiklerine inanan insanlar olduğu için (CERN örneği gibi)
  – Sans serif bir karakter olmasına rağmen büyük ı’da serif bir karakter kullanması yüzünden
  – Microsoft Comic Chat’in (http://en.wikipedia.org/wiki/Microsoft_Comic_Chat) standart fontu olduğu için

  2007’de biz de bol bol tartışmıştık Comic Sans’ı Bigumigu’da 🙂
  http://www.bigumigu.com/haber.asp?hid=1478

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: