Google Logosu’nun evrimi ve Google renklerinin arkasındaki sır…

1996 yılında  Stanford Üniversitesi yüksek lisans öğrencileri Larry Page ve Sergey Brin bir arama motoru geliştirdiler ve adını BackRub koydular. Bu isim bundan iki sene sonra, Larry ve Sergey’in bir arkadaşlarının garajında, yarattıkları arama motorunu tam anlamıyla işler hale getirdikleri 1998 senesinde hayatımızın olmazsa olmazı Google‘a dönüştü. Bu yeni isme ihmal veren ise “100 tane sıfırdan sonra gelen 1 rakamı”nı ifade eden “Googol” terimi oldu.

İlk Google logosunun yaratıcısı da yine Sergey Brin oldu. Hatta yahoo’yu örnek alarak logonun sonuna bir de ünlem işareti eklemeyi ihmal etmedi. Google’ın renklerini ise ortağı Larry ile birlikte seçtiler.

İkiliye ilham veren kullandıkları ağır bilgisayar kasasını bir arada tutmak için kullandıkları lego parçaları oldu. Google böylece yuvarlak hatlı, boyutlu, ünlemli, mavi-kırmızı-sarı ve yeşilden oluşan bir logoyla yola çıktı.

1999 yılında Stanford Üniversitesi’ne danışmanlık veren sanat profesörü Ruth Kedar logoyu günümüzde kullanılana baz oluşturan hale getirdi. Harfler inceldi, o’lar yatay şekilde kullanıldı, arkadaki gölge düzenlendi ve ünlem işareti ile yollar ayrıldı.

Bugün kullanılan logoda ise ufak revizyonlar yapıldı. İkinci o harfinin rengi sarıdan turuncuya döndü. Arkada kullanılan gölge etkisi kısıldı. Daha net bir algı yaratılmaya çalışıldı.

Hergün çok kez karşımıza çıkan Google logosunun bir önemli özelliği de önemli günlerde “doodle” kullanımı ile görünümüne eklenti yapıyor olması.

Keyifli bir google-doodle animasyonu izlemek isterseniz filmimiz aşağıda…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: