IBM ve Stanley Kubrick’in gizemli HAL’leri..

Stanley Kubrick‘in sinema tarihine geçen 2001: A Space Odyssey isimli filmini bilrsiniz. Uzaya açılan 2 astronotun en büyük yardımcısı ultra üstün zekalı bilgisayar HAL‘dır.  HAL filmin ilerleyen dakikalarında tüm zamanların en kötü karakterlerinden birine dönüşür ve sinema tarihindeki en ünlü bilgisayar olarak yerini alır.

Image

Peki, tüm bunların IBM ile ilgisi ne?” diye sorabilirsiniz. Enteresan bir şekilde, en üstün zekalı bilgisayar olarak lanse edilen HAL’ın bir adım ilerisinde IBM konumlandırılmış. Nasıl mı?

Alfabede H-A-L harflerinden bir sonra gelen harfleri yanyana dizelim mi birlikte? 

H’den sonra I   /  A’dan sonra B  /  L’den sonra M  harfi geliyor. Ve bu harfleri yanyana dizdiğimizde karşımıza tesadüfe bakın ki çok tanıdık bir bilgisayar markası çıkıyor: IBM

Image

Bu “rastlantı” ortaya çıktıktan bir süre sonra Stanley Kubrick bunun gerçekten de sadece bir rastlantı olduğu yönünde resmi bir açıklama yaptı. HAL’in adının “Heuristic ALgorithmic” ten geldiğini hatırlattı.

filmkare1

IBM-HAL ilişkisi gizemini hala korurken, filmde dikkatli gözlerden kaçmayan iki kare, Kubrick’e inanmamızı biraz zorlaştırıyor

Yine de bir marka ismi bulurken hayal gücünün bizi nerelere götürebileceği ve o hayal gücü içerisinde nasıl bir sistem oluşturulabileceği ile ilgili çok iyi bir örnektir IBM-HAL Vaka’sı..

-THE END-

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: