Ziraat Bankası ambleminde bir başak, başağın içinde harfler gizli…

Türk Cumhuriyet Tarihi’nin en önemli logolarından biri şüphesiz temelleri 1867 yılına dayanan TC. Ziraat Bankası‘na ait.

Image

Benim de çok beğendiğim bir ambleme sahip olan logo güncellenme projesi sırasında TC harflerini bıraktı. Fontları değişti, modernleşti ve Ziraat kelimesi “bold” yazılarak daha öne çıkarıldı. Bir başağı sembolize eden amblem ise ana şeklini koruyarak, gölgelendirilerek  daha boyutlu bir hale getirildi.

Image

Başak figürünün  Z ve B harflerinden oluştuğunu dikkatli gözler kaçırmıyor. Ancak birçok kişi sembolün üst kısmının da T ve C harflerinden oluştuğunu pek farketmiyor.

Image

Günümüzde Ziraat Bankası olarak anılan bankanın, uluslararası alanda daha etkin bir şekilde algılanmasını sağlamak amacıyla isim değişikliğine gideceği bu senenin ortalarında açıklanmış, daha sonra banka tarafından yapılan bir başka açıklamayla “Ziraat” isminin ve başak figürünün değiştirlmeyeceği duyurulmuştu.

Markalar, marka isimleri, logolar zaman zaman değişikliği uğruyorlar. Bu kimi zaman bir makyaj, kimi zaman radikal bir değişiklik ile oluyor. Umarım beğenimizi ve saygımızı kazanmış Ziraat Amblemi makyajlanmasının ardından radikal bir değişiklikle ortadan kaldırılmaz…

 

 

‘Ziraat Bankası ambleminde bir başak, başağın içinde harfler gizli…’ için 4 yanıt

 1. Sayın, Bir Marka Uzmanı;

  Bu bilgiyi nereden edindiniz bilmiyorum?

  Ama yanlış bir bilgidir.

  Ziraat Bankası’nın logo tasarımcısı Ayhan Akalp’tir.

  Bu konuda hassasiyet gösterirseniz iyi olur. Çünkü millet sitenizi kaynak gösterip, bu bilgiyi tezinde kullanıyor.

  Bilginize

  Saygılarımla

  Ali Tekin Çam

  1. Ali Bey Merhaba,

   Birkaç yıl önce TC Ziraat Bankası’nın logosunun değişeceği haberleri çıktığı zaman yazdığım bir yazıydı.

   Malum logoların tasarımcıları ile ilgili bilgilere ulaşmak çok zor. Ben de yazarken genel olarak yaptığım logo yorumunun ötesinde tasarımcının ismini de verip anmak istedim. yaptığım araştırmada bulabildiğim en güvenilir gördüğüm kaynak Kültür ve Turizm bakanlığı sitesinden bir sayfa olmuştu.

   Kültür ve Turizm Bakanlığının kullandığı içerikte “Kurumsal imaj ise kurumun geleceğini de hesaba katan en önemli özelliğidir. İhap Hulusi, Ziraat Bankası, Zirai Donatım Kurumu, Sümerbank, İş Bankası, Devlet Demir Yolları, Devlet Deniz Yolları, Tekel, Millî Piyango İdaresi vb. kurumların kurumsal kimliklerini oluştururken, aslında yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm kurumlarıyla birlikte kurumsal kimliğini oluşturmuştur.” şeklinde bir paragraf var.

   Uyarınız için teşekkür ederim. Ben sizin verdiğiniz bilgiyi de araştıracağım. Şimdilik İhap Hulusi’nin ismini ve resmini kaldıracağım içerikten.

   Saygılarımla,

   Burak Işık.

   1. Burak Bey Merhaba,

    Bu konuda kaynak arıyorsanız, İstanbul Belediyesi Kültür A.Ş. Yayınları’nın Ömer Durmaz editörlüğünde çıkartmış olduğu, İstanbul’un Yüzleri serisinden; “İstanbul’un 100 Grafik Tasarımcısı ve İllüstratörü” kitabının 116 – 117. sayfalarında yer alan Ayhan Akalp’in tasarımlarına bakabilirsiniz

    Saygılarımla

    Ali Tekin Çam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: