Markalar isim değiştirebilir, peki ya ülkeler?

Bu sene İzlanda Turizm Ajansı ülkenin isminin değişimi ile ilgili bir kampanya başlattı ve bir ödüllü bir yarışma başlattı. Ağır bir ekonomik kriz yaşayarak ve patlayan volkanı ile Avrupa hava sahasını birkaç hafta kapatarak gündeme gelen İzlanda’nın bu değişiklik atağı Kuzey’deki bu küçük adayı yine tartışılır kıldı.

Image

İzlanda yani “Iceland” ismini  Norveçli gezgin Floki Vilgeroarson‘un bu sevimli adaya Vikinglerin çıkmasını engellemek için verdiği söylenir. Buzdan bir ülkeye kim neden gitmek istesin? Halbuki İzlandaca’da Iceland “Ada” anlamına geliyor. Günümüzde ise İzlanda çekici bir turizm destinasyonu olmaya aday. Belki de bu yüzden, buzdan bir ülkenin İzlanda’yı tam yansıtmadığını düşünerek böyle bir değişiklik önerisi sunulmuş durumda.

Image

Aşağı yukarı her ay yeni bir marka ismi projesi karşı karşıya gelen biri olarak bir ülkenin adını değiştirme fikri bana çok enteresan geldi. 2013 Mart’ına kadar sürecek yarışma sonunda İzlanda Hükümeti var olan ismi tutmak  ya da birinci seçilen isimle ülkenin ismini değiştirmek konusunda karar verecek.

Aklıma şu soru geliyor: “Peki biz Türkiye’nin ismini değiştirmek isteseydik, yeni isim alternatifi olarak ne önerirdik?”

ImageImageImage

Image

Image

“Markalar isim değiştirebilir, peki ya ülkeler?” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: