2012’de iz bırakanlar: Kasımpaşaspor Arma Tasarımı Değişikliği..

Süperlig’e bir kez daha yükselen Kasımpaşaspor, yeni bir idari düzen, yeni bir yönetim kadrosuyla ve İstanbul’un 4. büyüğü olma parolasıyla bu sezona başladı. Çoğu bundan önce başka kulüp takımlarında yöneticilik yapmış yönetim kurulunun kararıyla Kasımpaşaspor için yeni bir arma tasarımı yaptırıldı ve bu sezon itibari ile futbol takımı maçlara, formalarındaki yeni arma ile çıkmaya başladılar.

Image

ESKİ ARMA

Image

YENİ ARMA

Bu değişikliğe Kasımpaşa taraftarlarından tepki gelmesi ise gecikmedi. Bir radyo programına katılan Kasımpaşalı taraftarın hıçkırıkları, bu arma değişikliğinin kitleler üzerindeki etkisini gözler önüne serdi.

Tepkiler çokça yazıldı çizildi. 80 yıllık armanın bir günde değiştirildiği söylendi. Bilinmeyen ise kuruluşundan bugüne Kasımpaşaspor’un çok sayıda arma değişikliğine gittiği.

ImageImageImageImage

Kulüp 1930’larda Kasımpaşa İdman Kulübü, 1938- 1942 arası Altıntuğ Gençlik Kulübü, 1942’den sonra ise Karagümrük Gençlik Kulübü isimlerini aldı. Her seferinde armada değişime gidildi.

1948 yılında Karagümrüklü güreşçilerin Olimpiyatlar’daki başarısı üzerine dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, Kasımpaşa Gençlik Kulübü’ne, armasında Türk Bayrağı sembolünü taşıma izni verdi.

Üzerinde sadece “Kasımpaşa” yazan arma ise ancak 1996-1997 sezonu ile birlikte kullanılmaya başlandı. Kulüp yapısı tam kurumsal olmadığından bu dönem içerisinde arma farklı versiyonlarda formadaki yerini aldı. 2000 yılı sonrasında ise bundan bir önceki armada karar kılındı ve 2012 yılına kadar bu arma ile maçlara çıkıldı.

Geçmişinde çok sayıda arma kullanılmasına rağmen, dairesel arma üzerini ortadan kesen şerit içi yazılı kullanımın kulübün arma geleneğine daha uygun olduğunu ve oyumun bir önceki armadan yana olduğunu belirtmeliyim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: