ºcelsius’tan: Tayga Toys Tasarımları

Image

Tayga Toys, tüm çocukların hem keyifli, hem eğitici oyuncaklarla oynamalarını sağlamak, hem de görsel destekle eğlenerek öğrenmelerini hedefleyerek kuruldu. Tümü doğal malzemelerden üretilen bu oyuncaklar, bu marka ülkemiz için bir ilkti. Markayı yaratmak, duyurmak, anlatmak, kalıcılığını sağlamak, insanlarda varolan “tahta oyuncak pahalıdır, ulaşılmazdır” önyargısını silmek için güvenebileceğimiz, işinde son derece profesyonel olan, sadece tasarım yapmayacak, yaratacağı tasarımlarla markanın hikayesini oluşturabilecek bir uzmana ihtiyacımız vardı. Seçtiğimiz yol ºcelsius ve Burak Işık oldu. ºcelsius özgün kurumsal kimliğimizi yarattı, logomuz imzamız oldu…”

– İnci Türkay –

Image

Bu sözler birkaç yıl öncesine ait. Sihirli Annem dizisiyle çocukların sevgilisi haline gelen İnci Türkay‘ın çocukların sağlıklı ve doğal oyuncaklarla oynamasını hayal etmesiyle başlayan Tayga Toys’un markalaşma süreci önce ismiyle başladı. Tayga, Yakutça’da “Orman” anlamına geliyor.  Tayga Toys’ta satılan tüm ahşap oyuncaklar ölmüş ağaçlardan üretiliyor ve her kullanılan ağaç için yerine yeni ağaçlar dikiliyordu. Çocuklar ahşap oyuncaklarla oynadıkça, genişleyen bir orman ortaya çıkıyordu. 

Image

Image

Bu yüzden Tayga Toys’un sembolünün yine ahşaptan yapılmış renkli mi renkli bir ağaç figürü olmasına karar verdik.

Image

Image

Logotype’ta ormanı temsilen yeşil ve oyun oynama coşkusunu temsilen canlı ve enerjik bir sarı kullandık. Baskılı kurumsal kimlik malzemelerinin tümü yine doğayla dost bir şekilde dönüştürülebilir kağıtlar kullanılarak yaratıldı ve malzemelerde kullanılan tüm harfler, kelimeler, rakamlar kural olarak ağacın gövdesi ve yapraklarını temsil eden kahverengi ve yeşil renkleriyle yazıldı.

Image

Image

Karşımıza her zaman çocuklara yönelik kurumsal kimlik projeleri çıkmıyor. Keşke çıksa…

Yaptığımız tasarımları bugüne kadar onbinlerce çocukla da paylaştığımızı bilmek bizim için çok ayrı bir keyif oldu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: