IKEA ne demek?

IKEA markasının doğuş hikayesine geçmeden önce Ingvar’ın hikayesini biraz anlatmak gerek. Sonradan girişimci ruhlu olduğu anlaşılacak bir bebek, Ingvar, 1926 yılında İsveç’te Agunnaryd isimli küçük bir köyde dünyaya gelir. 5 yaşına bastığında komşulara kibrit satmaya başlar, 7 yaşında satışları tüm çevreye yayar.

Image

Babası, Elmtaryd isimli çiftlikte yaşayan ve okulla  ticareti bir arada başarıyla götüren Ingvar’a  17 yaşına bastığında okuldaki başarısını ödüllendirmek için bir miktar para verir. Ingvar  Kamprad  bu paralarla yaşıtlarının yaptığı gibi kendisine yeni bir bisiklet almak yerine bir şirket kurar.

Şirketi’in ismini ise adının baş harfleri I-K büyüdüğü çiftliğin baş harfi E ve yaşadığı köyün baş harfi olan A‘dan oluşturur: IKEA

Image

Image

IKEA’da satışa çıkan ilk ürünler kalemler, cüzdanlar, resim çerçeveleri, saatler, takılar, naylon çoraplar olur. İşleri büyütünce daha fazla satış yapma ihtiyacı duyar. 1945 yılında ilk kez gazeteye ilan verir ve postayla adrese teslim ürün satmaya başlar. Hatta ürünleri tren istasyonuna yerel dondurma arabasını kullanarak götürür.

Image

1948’de ise ürün gamına ilk kez mobilyayı ekler. Yakınındaki bir mobilya atölyesinde yaptırdığı mobilyalar büyük beğeni kazanır satışlar artar, Ingvar mobilyaya ağırlık verir. 1951’de aklına müthiş bir fikir gelir: Bir IKEA katoloğu çıkarıp müşteri sayısını artırmak! 

Image

Ve arttırır… IKEA yıllar içerisinde evimizin herşeyi haline gelir.

Evli ve dört çocuk sahibi Ingvar Kamprad, bugün 28 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin 4. kişisi.

ingvar

‘IKEA ne demek?’ için 6 yanıt

  1. Babanızın dediğine inanmanız hoş, ama siz yine de her söylenene inanmayın. Kendi araştırmanızı yapın. Belki de ben değil babanız abartmıştır. Olamaz mı?

  2. Azim azim azim nefsani arzuların önünde yütürse insana Allah her başarıyı veriyor

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: