32. GÜN / Mehmet Ali Birand / Haber Programcılığında Bir Marka

1985 yılında TRT’de yayına girmesiyle Türk televizyon izleyicisi o güne kadar hiç görmedikleri tarzda bir haber programı izlemeye başladı. Programın ismi  32. Gün’dü ve gazeteci Mehmet Ali Birand’ın kendine özgün sunumuyla bir anda herkes dünya siyasetini evlerimize getiren bu programın müptelası oldu. Ortadoğu, Amerika, Asya dünyanın dört bir tarafı 32. Gün sayesinde televizyonlarımıza taşındı.

Image

Jenerik müziği olan Eve Of The War kulaklarımıza kazınan. 32. Gün, TRT 1 (1985-1992), SHOW TV (1992-1995, 1995-1998), ATV (1995), KANAL D (1999, 2005-…) ve CNN TÜRK (1999-2005) ekranlarında ismini değiştirmeden bir marka-program olarak yerini aldı.

Image

Türk televizyon tarihinin en uzun soluklu ve en etkili haber programı olarak gösterilen 32. Gün, tam bir habercilik okuluydu. Ekrana ilk çıktığı yıllarda kadrosu Mehmet Ali Birand, Musa Çözen, Ali Kırca, Reha Muhtar gibi isimlerden oluşan 32. Gün, daha sonra Mithat Bereket, Cüneyt Özdemir, Can Dündar, Serdar Akinan, Çiğdem Anat, Coşkun Aral, Deniz Arman  gibi medyanın bugünkü ünlü isimlerin kariyerlerinde bir durak noktası oldu. İlk başladığı yıllarda daha çok uluslararası siyaset konularının ağırlıkla işlendiği 32. Gün, daha sonra Türkiye’nin büyük çaplı politik sorunlarına da eğildi. Bu nedenle program, bir dönem (1992), 32. Gün ve 32. Gün Türkiye isimleriyle ikiye ayrıldı.

http://www.mehmetalibirand.com.tr/videogoster.asp?id=75

Türk televizyonlarının uluslararası çapta en çok tanınan haber programı olarak gösterilen 32. Gün’de François Mitterand, Helmut Kohl, Muammar Kaddafi, Margaret Thatcher, Boris Yeltsin, Mihail Gorbaçov, Saddam Hüseyin, Jacques Chirac, Yaser Arafat  ve daha çok sayıda dünya liderinin röportajları yayınlandı.

Image

Image

CNN, NTV gibi kanallar daha ortada yokken benzer bir habercilik tarzını ekranlara taşıyan 32. Gün, 2005 yılından bu yana Kanal D’de ekranlara geliyordu.

Uzun yıllar boyunca başka hiç kimselere  söz vermemeye ve 32. Gün ile randevumuzu kaçırmamayı umuyorduk, Mehmet Ali Birand’ı saygıyla anıyoruz. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: