Paper Tag / Bir Tasarım Gazetesi

Image

Paper Tag içerisinde endüstriyel tasarımdan, mimari tasarıma, illüstrasyondan,  fotoğrafa, kurumsal kimlik tasarımından,  farklı grafik tasarım konularına  yer veren, 2 ayda bir yayınlanan ve tasarıma geniş bir perspektiften bakan yeni bir yayın. 

Image

Paper Tag’ın fikir babası Ali Gürevin. Her türlü tasarımdan heyecan duyan, tasarımı bir hayat tarzı olarak benimseyen, Zebra’nın kurucularından t.AG’ın kurucusu ve yaratıcı yönetmeni kendisi…

Ali Gürevin’in yıllardır böyle bir tasarım yayınını hayata geçirmenin hayalini kurduğunu çok iyi biliyorum. Bundan 10 küsür sene önce Zebra’da birlikte çalıştığımız dönemlerde o hayal hep vardı. “Bir tasarım dergisi çıkaracağım” derdi. “İşin uzmanlarından, kendi konularıyla ilgili yazılar yer alacak ve bundan hem tasarıma ilgi duyan herkes hem de tasarım okuyan öğrenciler faydalanacak.

Image

Bugün o yayının 3. sayısını elimde tutmak bana mutluluk veriyor. 80 sayfalık dolu dolu bir tasarım gazetesi bu. Sayfaları çevirdikçe gerçekten de Ali’nin yıllar önceki hayalini nasıl sayfalara aktardığını görüyorum. Hep tanıdık imzaları var sayfalarda: Serdar Tanyeli, Charles Richards fotoğraflarıyla destek vermişler, Yasemin Arpaç, Fahrettin Aykut mimari tasarım yazılarıyla katkıda bulunmuşlar, Hillsider’da yıllarca birlikte emek verdiğimiz Rana Korgül ropörtajları üstlenmiş.

Image

Paper Tag’in 3. sayısına “kurumsal kimlik tasarımı” konusunda yazı desteği vermek te bana düştü. marka 1-2-3 sayfalarında daha önce birkaç kez konu ettiğim California Üniversitesi Logosu’nun hikayesini bu kez daha uzun ve tek bir yazıda toparladım ve Paper Tag okuyucularıyla paylaştım.

Image

Bundan sonraki sayılarda da Paper Tag sayfalarında kurumsal kimlik yazılarım ile yer almaya devam edeceğim. Bu yazılar çoğunlukla marka 1-2-3’te yer alan konuların daha detaylandırılmış halleri olacak. Bu haberi de buradan marka 1-2-3 takipçileri ile paylaşmış olayım.

Image

Image

Image

Bir tasarımcı “Tasarımcının hayatı ömrü boyunca çirkinliklerle savaşmakla geçer” demiş. Ali Gürevin’in çirkinliklere karşı savaşında peşine yaratıcı insanlardan  oluşan bir ordu kattığı Paper Tag en büyük desteği olacak gibi görünüyor.

Hayallerin gerçekleşmesi güzel, tasarım konusunun geniş kitlelerle buluşabilmesi daha da güzel. Yıllardır özlemi çekilen bir yayın olan Paper Tag sanıyorum uzun süre tasarımı temsil eden bir “marka yayın” olmaya devam edecek.

‘Paper Tag / Bir Tasarım Gazetesi’ için 2 yanıt

  1. Bir kere elime geçti bu dergi ve çok beğendim, her sayısını takip etmek istiyorum ama nereden bulabilirim?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: