Bir kurumsal kimlik tasarımı faciası: Bolu Valiliği amblemi

Bolu Valiliği uzun yıllardan beri kullanılan valilik ambleminin Bolu’yu yeterince yansıtmadığına karar verir. Yeni bir amblem yaptırır. Buraya kadar her şey normal. Ancak ortaya çıkan tasarım bir amblemden çok bir ambleme her şeyin “tıkıştırıldığı”, nerdeyse bir föy görevi yüklendirilmeye çalışıldığı anormal bir “şey”dir ve kendisi kamuoyuna büyük bir gururla takdim edilir.

Image

Bolu Valiliği’nin yaptığı açıklama aynen şöyle:

Yeni Valilik Amblemi hazırlanırken amblemde yer alan şekillerin, figürlerin, resimlerim ve renklerin her birinin ilimize özgü bir anlamı, bir değeri olması amaçlanmıştır. 

Buna göre yeni Valilik ambleminin dışında kırmızı renkte bir çember ve çemberin içinde gölge bir beyaz çember ve bu gölge çemberin içinde üst kesimde “Bolu Valiliği” ibaresi, alt kesimde ise Bolu’nun % 61’inin orman olduğunu simgeleyen çam ağaçları figürü yer almıştır. Amblemin iç çemberinin içinde üst kesimde “Bolu Hükümet Konagı” resmi çemberin alt kesiminde kabartma “Boluspor”un renklerini simgeleyen kırmızı beyaz gölgeli kırmızı renkte “Bolu” yazısı, Bolu yazısının “B” harfi içinde üst kesiminde Göynük Tarihi Evleri ve Saat Kulesi, alt kesiminde aşçı kepi, “O” harfi içinde Abant ve Abant Nilüferi, “L” harfi içinde Kartalkaya kayak merkezi ve kayak takımı, “U” harfi içinde Gölcük resmi, “Bolu” yazısı altında Bolu’nun kuruluş tarihi olan 1923 ve 1923 yılı yazısı altında Yedigölleri simgeleyen yedi su damlacığından oluşmaktadır.

Bolu Valiliği amblemi işin profesyonellerine danışılmadan, “Ben yaptım oldu” mantığının nerelere varabileceğinin iyi bir örneği. Koskoca bir şehrin önemli bir makamının ambleminin kaderi sanırım bir sonraki valinin kişisel zevkine ya da kurumsal iş yapış anlayışına bağlı olacak.

‘Bir kurumsal kimlik tasarımı faciası: Bolu Valiliği amblemi’ için 27 yanıt

 1. Madem boyle bir haber yayinliyorsunuz biraz arastirinda yayinlayin, bolunun bu yaptirdigi amblem degil logodur.

  1. Merhaba,

   öncelikle bu bir haber sitesi değil. kurumsal kimlik tasarımlarının yorumlandığı bir blog.

   ikincisi lütfen vakit ayırıp logo amblem farkı başlıklı yazımı okuyun; bunun bir amblem tasarımı olduğunu göreceksiniz.

   https://marka123.com/2012/12/01/logo-amblem-farki/

   üçüncüsü ben bu garip tasarıma logo ya da amblem demek dahi istemiyorum. bu konuda emek veren işin profesyonellerine ayıp…

   1. DİKKAT BOLU ÇIKABİLİR!!!
    Girişimi takdir ediyorum.Bunu düşünmeleri güzel fakat….
    Kırmızı kadar cesur bir rengin, doğal güzellikleriyle havasıyla suyuyla tanıtılmak istenen bir amblemde bu kadar kuvvvetle ne işi olabilir. Hadi olacak diyelim hiç mi yaparken trafik uyarı levhasına benzediğini farketmediler..Bu işi bende iyi yaparım demiyorum..Koskoca üniversite var..Yada yarışma açılabilirdi. Değşimesini ümit ediyorum..
    (Mimar )

   2. kaldı ki, valilin açıklamasında defalarca amblem deniyor. ne olduğu belirsiz olsa da valilik amblem yapmaya çalıştığını zaten iddia etmiş. hani tabiri caizse “adamın gol diyor”

  2. kim olduğunuzu bilmiyorum ama grafik tasarım hocası olarak amblem ve logo arasındaki farkı belirtirseniz çok sevinirim..

   1. Amblem ve logo farklı şeylerdir. Amblem simgeden, logo yazıdan oluşur. günümüzde logo artık her ikisini de kapsıyor.

 2. linke bakarsanız olayın dogru oldugunu gorursunuz ve bakın logo ya da amblem profesyoneller yapmadıgı zaman o sayfada kaybolup gittiğini hiç bir şekilde dikkat çekmediğini görürsünüz.O zaman neden logo ya da amblemi bilen kişilerin yapması gerektiğini anlarsınız.Bu ülkede her şeyi ben bilirim mantığı bizim meslekte cidden faciyaya dönüşüyor iyi bir örnek paylaşım için tşk ederiz.
  selin bedikyan
  grafiker

  http://www.bolu.gov.tr/default_B0.aspx?id=168

 3. Abijim, Amblemin içerisine video eklemeyi unutmuşlar. Büyük eksiklik :))

 4. Amblem diye başlayıp LogoType diye devam etmişler ve Fotoğraf kataloğu olarak bitirmişler. İlginç bir yaklaşım. Katalog yapılıp dağıtılabilir :))

 5. Bolu’da yamaç paraşütü de yapılıyor bak, onu da eklememişler. Dağdan gölün kenarına iniş yapılıyor. Aşçı şapkasını ambleme ekliyorsan, yamaç paraşütünü de ekle kardeşim :))

 6. Bolu’da yamaç paraşütü de yapılıyor bak, onu da eklememişler. Dağdan gölün kenarına iniş yapılıyor. Aşçı şapkasını eklediysen, yamaç paraşütünü de ekleseydin bak büyük eksiklik :))

 7. A.İ.B. üniversitesi fotoğraf bölümü mezunuyum boluda 1 tane eğitim fakültesinde 1 güzel sanatlar fakültesinde ve 1 tanede meslek yüksek okulunda olmak üzere 3 tane grafik eğitim bölümü vardır. ey yetkililer sizde bu bölümleri bile bile yinede logonunuzu kendiniz tasarladınız. Eminim öğrenci kardeşlerim para falanda almadan gönüllü tasarım yaparlardı yazık.

 8. herkes tasarladı ve katıldı bildiğim kadarıyla. Marka mı üstlendi bu yarışmayı?..biz alan uzmanlarına en ufacık bilgi verilmedi, işin içine katılmadığımız gibi ‘Siz niye yoksunuz? biz ne anlarız amblemden-logodan’ diyen jüri üyeleri vardı..seçim de ortada..şimdi jürinin tamamını merak ediyorum.. Kötü özellikleri ile bu kadar dillere düşen bir amblem daha görmedim..

  1. Serap hanım, bu amblem tasarımı başlangıcından bitişine kadar son derece talihsiz bir proje olmuş. üzerinde ısrar edilmesi de bir o kadar anlamsız. yorumlarınız için teşekkür ederim.

 9. Amblem mi ? afiş bu bence. Amblem ise Hindistan , Pakistan ya da ne alırsan 1 milyon tezgahı amblemi olabilir.

 10. Belgesel çekeceklerine logo yapmışlar adamlar işte, gayet hesaplı olmuş.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: