Bursaspor ve Çarşambaspor armalarındaki benzerlik…

marka 1-2-3’te futbol kulüplerinin arma tasarımlarının hikayelerini daha önce paylaşmıştım. Bu kez karşıma enteresan bir arma benzerliği durumu çıktı; paylaşmak istiyorum.

Süperlig’in 5 şampiyonundan biri olan 1963’te kurulan Bursaspor ve 1923 yılında kurulan Çarşambaspor‘un armaları tabiri caizse fena halde birbirlerine benziyor.

Imageİki arma arasındaki en büyük farklılık Bursaspor armasında bulunan 5 renkli yıldız…

Image

Kuruluş yıllarına bakarak akla Bursaspor’un Çarşambaspor armasından esinlendiği sonucu ortaya çıkarılabilir ancak hikayenin o kısmı griliğini koruyor. Zira Çarşambaspor kurulduğu yıllarda yeşil-sarı renklere sahip ve formalarında daha farklı bir armayla sahalardaki mücadelesini sürdürmüş.

Kulüp hatta 1947 yılında 5 yıl ceza almış ve liglerde tekrar 1952 yılında katılabilmiş.

Bu noktada 10 puanlık sorumuz şu:

Çarşambaspor’un Bursaspor armasının ikizi olan bu arması hangi tarihte tescil edildi?

Bu soruya kimileri 1952 kimileri 1981 diye cevap veriyor. Bu tarihin kesinleşmesiyle birlikte  hangi kulübün hangi kulüpten esinlendiği sanırım rahatlıkla ortaya çıkacaktır.

(marka 1-2-3 konuyla ilgili belgeli bilgi aktarımlarını değerlendirip paylaşacak.)

‘Bursaspor ve Çarşambaspor armalarındaki benzerlik…’ için 3 yanıt

  1. Resimde görünen Bursaspor logosu, Bursaspor’un 1963’ten itibaren kullandığı bir logo değildir. Bursaspor da bu logo öncesinde başka logolar kullanmıştır. Ancak Bursaspor’un logosunun son hali(son hali ve şu anda kullanılan şablon da resimdeki değildir, kulübün sitesinden bakıldığında düzenlenmiş hali görülebilecektir) 1967 yılından bu yana, birçok yerde kullanılmıştır.(O yıla ait bir yardım pulunda mevcut logo görülmektedir) Ancak logonun görünen hali yine de Bursaspor’a aittir. Zaten bakıldığında Çarşambaspor’un taraftarlarının, taraftar gruplarına da Bursaspor’un ünlü taraftar grubu olan Teksas’ın ismini verdiği rahatlıkla görülecektir.

    1. Yalnız çarşambaspor teksas daha önce kurulmuş bir taraftar grubu biraz daha iyi araştırırsanız görürsünüz.

  2. çarşambaspor çok eski kulüptür hatta futbolcularını samsunspor a verdiği bile bilinir taraftarı teksastır kurulduğundan beri çarşamba eskiden olaylı bir yer olduğu için teksas diye de geçerdi taraftar oradan almıştır ismini yani bursaspor çarşambaspor dan birşeyler almış görünüyor, çarşambaspor amatör de olduğu için özellikle yeniler bilmez

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: