Muz Cumhuriyeti’nin felsefesinde özgürlük var.

Banana Republic, 1978 yılında çevreci karı koca, yazar Mel ve ressam Patricia tarafından kuruldu. Mağazanın o zamanki teması safari ve maceraydı. Mel ve Patricia Zie, sanatçı ve yaratıcı kişilikleri, safariye ve doğaya olan tutkularını bir mağazada hayata geçirmek istediler ve iyi kalite materyaller ile üretilen safaride giyilebilecek rahatlıkta ve şıklıkta kıyafetler üretip satacakları ilk mağazalarını San Francisco’da açtılar.

 

ImageImage

Bu işi o kadar bilmiyorlardı ki, mağazayı açtıkları gün, kıyafetleri sunacakları tezgah ve rafları ve kazançlarını koyacakları bir yazar kasa almayı unutmuşlardı. Yolun karşısındaki manavdan aldıkları tahta meyve kasalarını kullandılar tezgah yerine. Yıllar sonra bir röportajda kendilerine markaya neden “Banana Republic” (Muz Cumhuriyeti) ismini koyduklarını sorduklarında şunu diyeceklerdi:

“Biz o kadar sınırları olmayan bir iş yapmaya soyunmuştuk ki, yaratıcılık, doğa sevgisi ve kendini ifade edebilme özgürlüğü bizim markamızın öncelikli değerlerini oluşturdular. Bu değerler kazanacağımız para kadar önemliydi. Bu yüzden çevreci ürünler yarattık, bunları yaratıcı temalarla süsledik ve bizimle ilgili olumsuz eleştirilere dahi kataloglarımızda yer verdik.

 

Image

Mel ve Patricia, 1983 ylında GAP’tan gelen iyi teklife dayanamadılar ve yüklü bir para karşılığında bir süre markayı yönetip, sonra tamamen GAP’a devrettiler.

 

Image

 

GAP kontrolündeki marka, zaman içerisinde şık-casual bir tarza yöneldi ve doğuş felsefesinden ve tarzından uzaklaştı. Logosu değişti.

Marka 1-2-3’ta Banana Republic’in kuruluş felsefesi ve değerlerini paylaşmak için bu yazıyı yazmaya karar verdim.  İstedim ki, Muz Cumhuriyeti’nin ruhunda aslında doğaya, çevreye saygı, kalite, sanat ve kendini ifade etme özgürlüğü olduğu bilinsin.

Politikacılar her “Biz Muz Cumhuriyeti değiliz” dediklerinde aslında “Biz doğaya, çevreye, sanata, yaratıcılığa, ifade özgürlüğüne saygılı değiliz” dediklerini bilsinler.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: